EN

Yurtbay Şirketler Grubu'nun temel taşı olan Yurtbay Tuğla, Zonguldak, Çaycuma'da Zeki Yurtbay tarafından kurulmuştur. Tuğla harmanıyla başlayan üretim sürekli gelişim göstermiş ve 1956 yılında fabrika faaliyete geçmiştir. Ülkemizin öncü girişimcilerinden Zeki Yurtbay, art arda yaşanan zorlukların üstesinden gelerek olağanüstü bir gayretle ayakta kalmayı başarmıştır. 1985 yılında Düzce’de yerel girişimcilerin İtalyan yatırımıyla halka açık olarak kurdukları tuğla fabrikasının çoğunluk hisselerinin satın alınmasıyla büyüme yolunda önemli adım atılmıştır. 

 

Yurtbay Tuğla bugün 200’ü aşkın çalışanı, 160.000 ton yıllık kapasitesiyle tuğla sektöründe Türkiye'nin en büyük ve modern tesislerinden biri olarak faaliyetini sürdürmektedir. Kurucumuz Zeki Yurtbay'ın sözleri sektördeki ayrıcalıklı yerimiz kadar geleceğimizi de aydınlatmaktadır:

 

"Büyük olmak önemli değil, bizim için itibarlı olmak önemlidir. Biz kazandığımızı tekrar yatırıma yönlendirerek büyümeyi, büyürken topluma ve ülkemize faydalı olmayı hedefliyoruz. Bu sebeple sektörde çok sağlam çalışan bir firmayız. Böyle olmaya da devam edeceğiz."